Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny pływające do oczek wodnych
Autor Wiadomość
Hubert 
MODERATOR

Wysłany: 2013-10-04, 13:52   

Mariusz napisał/a:
Kotewka uwielbia takie warunki, dno jest żyzne a woda dobrze natleniona.

Mariusz, ale w warunkach naturalnych taki ukad nie zdarza się często. W stawie, do którego spływają ekskrementy bydła woda jest przesiąknięta materią organiczną, a ta pochłania mnóstwo tlenu. Czemu dobre natlenienie wody ma dla kotewki aż tak duże znaczenie?

Mariusz 
MODERATOR

Wysłany: 2013-10-04, 18:55   

Piszę osobno o dwóch różnych siedliskach (stawy otoczone pastwiskami "Krowy a kotewka orzech wodny" i stawy rybne "Ekspansywna w dobrych warunkach"), w jednym i w drugim przypadku panujące warunki są dobre dla osiągnięcia odpowiedniego stopnia rozwoju kotewki (20-50 rozet /m2, liczba owoców w rozecie pow. 3, zawiązków owoców pow. 5, średnica rozet pow. 30 cm itd. ). W zasadzie każde siedlisko naturalne kotewki jest rozpatrywane osobno z uwzględnieniem wielu szczegółów.
Krótko - lubi żyzne stanowiska, z grubą warstwą mułu i szczątek organicznych, ale też nie wybrzydza świeżo wykopanymi stawami i zbiornikami po rekultywacji, czy też stawami rybackimi. Wszystkie te siedliska mają odmienne parametry wody.
:)

Pomocne materiały
Piórecki J. 1980.
Kotewka - Orzech wodny (Trapa natans L.) w Polsce.
Przemyśl.

http://www.gios.gov.pl/si...rapa_natans.pdf
http://www.gios.gov.pl/si...rapa_natans.pdf
Ostatnio zmieniony przez Mariusz 2013-10-04, 21:15, w całości zmieniany 3 razy  

Piotrek.P. 
Zaprzyjażniony

Wysłany: 2013-10-04, 19:26   

MOje kotewki jakoś nigdy u mnie nie chciały rosnąć ... do tej pory nie wiem dlaczego

Mariusz 
MODERATOR

Wysłany: 2013-10-04, 19:42   

Piotrek, też bym chciał wiedzieć, czasem wydaje się, że idealne siedlisko, a nie skiełkuje nawet jeden orzeszek.
Kotewka niejednokrotnie w warunkach naturalnych czy sztucznych wykazuje się dużą siłą rozwoju, wówczas jest gatunkiem dominującym na powierzchni zbiornika, w ogólnym rozrachunku jest jednak słabą i nieprzewidywalną rośliną.
Wiele zachowań i wymagań ekologicznych jest obiektem dalszych badań.

Mariusz 
MODERATOR

Wysłany: 2013-12-02, 12:28   

Hubert napisał/a:

Mariusz, ale w warunkach naturalnych taki ukad nie zdarza się często. W stawie, do którego spływają ekskrementy bydła woda jest przesiąknięta materią organiczną, a ta pochłania mnóstwo tlenu. Czemu dobre natlenienie wody ma dla kotewki aż tak duże znaczenie?

Hubert, zgadza się :) , ale żyzne eutroficzne zbiorniki niekoniecznie muszą mieć ograniczoną ilość tlenu, wiele z nich dobrze jest natleniona. Może i układ taki nie zdarza się często, ale właśnie w takich warunkach lubi rosnąć kotewka i często jest na takich zbiornikach notowana.
Hubert, kotewka jest opatrzona w system podwodnych korzeni, które potrafią przejąć funkcję asymilacyjnych ma dużą zdolność czerpania gazów, składników odżywczych, ale i w procesie oddychania tlenu, jak każda żyjąca roślina.
Do czego jej ten tlen potrzebny, to już sprawa badań fizjologicznych, inwentaryzując teren stwierdzam ją na siedliskach dobrze natlenionych, oczywiście te parametry są również wynikiem działania samej kotewki jako natleniacza :D .

Mariusz 
MODERATOR

Wysłany: 2013-12-20, 06:42   Rośliny pływające ukorzenione na dnie zbiornika

Grzybieńczyk wodny Nymphoides peltata
Gatunek rzadki, narażony na wyginięcie, ściśle chroniony.
Piękna bylina wodna o długich pełzających po dnie kłączach; małych, skórzastych, lśniących blaszkach liściowych i żółtych kwiatach.
W naturze porasta muliste, gliniaste zbiorniki wodne, schodząc do głębokości 1,5 m .
Roślina świetnie uzupełnia kompozycje roślin pływających w oczkach wodnych, sadzawkach i stawach.
W oczku wodnym sadzimy ją w koszu najlepiej na głębokości 50 - 80 cm , w stawach bezpośrednio w mule dennym.

Ostatnio zmieniony przez Mariusz 2013-12-22, 13:33, w całości zmieniany 2 razy  

daga 
Uczestnik

Wysłany: 2018-06-08, 10:22   

Ja mam lotos w swoim oczku wodnym. Nie zakwitnie mi w tym roku raczej, ale liście już ma całkiem ładne :)

jackon 
MODERATOR

Wysłany: 2018-06-08, 15:40   

dlaczego nie zakwitnie? za późno rozpoczął wegetację?

Odpowiedz do tematu